Sezon urlopowy trwa. Zresztą w dzisiejszych czasach na wakacje jeździmy nie tylko latem, ale przez cały rok. W związku z tym zawsze ktoś jest już po wakacjach, zawsze ktoś czeka na upragniony urlop. Niezależnie od tego, czy w tym roku wakacje masz już za sobą, czy błogi wypoczynek dopiero przed Tobą, nasze wskazówki mogą ułatwić Ci powrót do pracy (a także organizację obowiązków na co dzień). Sprawdź, co zrobić, by pracowało się efektywniej i by powrót z wakacji był łatwiejszy.

Plan działania – lista zadań

Lista zadań, którą sporządzisz przed wyjazdem, pozwoli Ci uniknąć sytuacji: „Rany, co robić, od czego zacząć?”. Stwórz checklistę, która będzie zawierała m.in. niedokończone przed wyjazdem sprawy, a także kolejność zadań po powrocie. Nie zostawiaj nic wyłącznie w pamięci – wakacyjny luz może skutecznie wszystko z niej wymazać.

Na liście umieść wszystko, co przyjdzie Ci do głowy, nawet najdrobniejsze sprawy. Takie spisanie wszystkiego na kartce lub w programie pozwoli Ci uwolnić się od ciężaru zapamiętywania. Gdy przelejesz wszystko na papier, odetchniesz i pomyślisz: „teraz mogę spokojnie jechać na wakacje, bo o niczym nie zapomnę”.

Podczas tworzenia listy pamiętaj, by nie umieszczać na niej zbędnych zadań, tzn. takich, które z powodzeniem mogą wykonać za Ciebie inni (lub które leżą w obowiązkach innych, a Ty chciałeś/chciałaś im pomóc).

Uporządkowana skrzynka mailowa

Uporządkowana skrzynka mailowa to spokojna głowa. Nie mamy tu żadnych wątpliwości. Przed wyjazdem odpowiedz na każdą ważną wiadomość. Usuń niepotrzebne maile i wyczyść spam. Oznacz te wiadomości, którymi chcesz zająć się po powrocie.

Poinformuj osoby, z którymi kontaktujesz się na co dzień o swoim urlopie i ustaw autoresponder. Zamieść w nim informację o dniach Twojej nieobecności i dodaj nr telefonu/adres e-mail osoby, z którą należy kontaktować się w pilnych sprawach.

Porządek w szafkach, na biurku i w… lodówce

Przejrzyj zawartość szafek czy szuflad i posprzątaj na biurku. Posegreguj dokumenty, zobacz, które z nich możesz zutylizować. Jeśli wystarczy Ci czasu, uporządkuj zarówno rzeczy służbowe, jak i te prywatne. Koniecznie zajrzyj też do… lodówki. Zabierz otwarte mleko, pozbądź się resztek jedzenia. Zrobisz tym przysługę nie tylko sobie, ale też kolegom i koleżankom z pracy, a także osobom sprzątającym w Twoim biurze. Zabierz też do domu swoje pojemniki na jedzenie, które czekają od dawna w kuchennej szafce.

Inne cenne wskazówki

Przed wyjazdem porozmawiaj ze współpracownikami. Pomów z nimi o wszystkich ważnych sprawach – zwłaszcza o tych niedokończonych. Możesz też sporządzić „status” swoich obowiązków i zamieścić w nim wszystkie ważne informacje na temat trwających projektów. W mailu lub dokumencie udostępnionym kolegom i koleżankom spisz np. oczekiwania klienta, najważniejsze dla niego sprawy, a także uwagi na temat współpracy. Taka „ściąga” z pewnością przyda się Twoim współpracownikom.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.