Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy można łączyć własną działalność gospodarczą z innymi źródłami przychodu, na przykład pracą na etacie. Przekonaj się, czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne przez prawo, na jakich warunkach i kiedy jest opłacalne dla przedsiębiorcy.

wizytowki-pieczatki.pl - Działalność gospodarcza a inne źródła przychodu?
Działalność gospodarcza a inne źródła przychodu?

Co mówi prawo?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, działalność gospodarcza może być łączona z innymi źródłami uzyskiwania przychodu, pod kilkoma warunkami:

  • drugim źródłem przychodu nie może być działalność nierejestrowana,
  • umowy, które nie będą rozliczane w ramach działalności gospodarczej (umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło), muszą dotyczyć innych usług niż te, które są przedmiotem działalności firmy.

Oznacza to, że przedsiębiorca, który prowadzi firmę, świadczącą usługi reklamowe, może podpisać umowę zlecenie na świadczenie usług doradczych z zakresu psychologii. Nie może jednak podpisywać umów na usługi reklamowe i rozliczać ich poza prowadzoną działalnością.

Osoba, która prowadzi działalność nierejestrową, również może osiągać przychody z tytułu różnego rodzaju umów – nie może jednak dodatkowo prowadzić działalności gospodarczej.

Co ze składkami ZUS?

Jeżeli osiągasz przychody z tytułu działalności gospodarczej oraz innego rodzaju umowy, możesz zaoszczędzić na składkach ZUS.

Składek społecznych z działalności gospodarczej nie będziesz musiał opłacać, jeżeli w tym samym czasie:

  • pracujesz na podstawie umowy o pracę i zarabiasz nie mniej niż tyle, ile aktualnie wynosi minimalne wynagrodzenie,
  • przebywasz na zasiłku macierzyńskim,
  • osiągasz przychody poza granicami kraju.

Składek zdrowotnych z tytułu prowadzonej działalności nie będziesz zaś musiał opłacać, jeżeli równocześnie:

  • przebywasz na zasiłku macierzyńskim,
  • osiągasz przychody na podstawie emerytury lub renty (o ile ich miesięczna wysokość nie przekracza minimalnego wynagrodzenia za pracę) oraz z działalności gospodarczej (o ile nie przekraczają one 50% wysokości minimalnej emerytury).

Uważaj na podatek

Pamiętaj, że wszystkie Twoje przychody, które opodatkowane są na zasadach ogólnych (działalność gospodarcza opodatkowana na zasadach ogólnych, etat, umowy zlecenie lub umowy o dzieło, zasiłki, emerytury oraz renty) sumują się w Twoim rocznym zeznaniu podatkowym.

Jeżeli suma wszystkich Twoich przychodów przekroczy w ciągu roku 85 528 zł, będzie obowiązywał Cię wyższy próg podatkowy – 32%. Aby tego uniknąć możesz zmienić formę opodatkowania swojej działalności, na przykład na podatek liniowy.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.