Czy wiesz, że jedna pieczątka może służyć Ci przez długie lata nawet wtedy, gdy skończy się w niej tusz, zużyje się poduszka tuszująca lub zmienią się dane firmy. Nie musisz od razu kupować nowego stempla – możesz wymienić tylko poszczególne elementy lub uzupełnić tusz. Zapoznaj się z tekstem, obejrzyj filmy i sprawdź, jak przedłużyć życie Twojej pieczątki.

Wymiana gumki stemplującej w pieczątce

Zdarza się, że zmieniają się dane firmy lub dane osoby, do której należy stempel. W takim wypadku możesz wymienić gumkę stemplującą, pasującą do automatu, którego używasz. To ważne, by zamówić gumkę dopasowaną do konkretnego modelu – w innym wypadku albo gumka w ogóle nie będzie pasować do stempla, albo będzie stawiać niewyraźne, kiepskiej jakości odbicia. Poniżej znajdziesz instrukcje, jak wymienić ten element w automatach Colop, Trodat i Wagraf.

Warto wiedzieć!

  • Jeśli masz pieczątkę flashową, nie wymieniasz gumki, a całą płytkę stemplującą.
  • Jeśli odbicie na papierze jest niewyraźne, może to oznaczać, że skończył się tusz, albo poduszka tuszująca nie pasuje do nowej gumki (mogła dopasować się kształtem do poprzedniej). Wykonaj kilkanaście próbnych odbić, przyciskając mocno pieczątkę do papieru. Jeśli niczego to nie zmieni, włóż poduszkę „do góry nogami”. A gdy te sposoby zawiodą, wymień poduszkę na nową.
  • Jeśli stempel odbija się na papierze nierówno, być może gumka jest niedokładnie/nierówno przyklejona. W takim wypadku delikatnie odklej nową gumkę, oczyść podstawę pieczątki i sprawdź, czy do taśmy nie przykleił się żaden paproch czy okruszek. Uważaj przy tym, żeby nie uszkodzić lub nie zdeformować gumki.
  • Jeśli powierzchnia, do której przyklejasz gumkę, nie została dobrze oczyszczona lub odtłuszczona, gumka może się odklejać lub przesuwać.
  • Jeśli pieczątka się zacina lub działa ciężej, być może płyta została przyklejona za blisko krawędzi lub jest niedopasowana do automatu.

Wymiana poduszki tuszującej w pieczątce

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zdarza się, że tzw. tuszownica (poduszka tuszująca) ulega odkształceniom lub uszkodzeniom. Dzieje się tak m.in. po wymianie gumki stemplującej. W takiej sytuacji należy wymienić poduszkę na nową.

Bywa też tak, że poduszkę należy wymienić, gdy:

  • do pieczątki nalany był tusz szybkoschnący,
  • pieczątka była przez dłuższy czas nieużywana, przez co tusz zaschnął.

Jak wymienić poduszkę? Sprawdź na filmikach instruktażowych poniżej.

Warto wiedzieć!

Jeśli stemple są niewyraźnie, sprawdź najpierw, czy tusz się nie skończył lub nie wysechł. Gdy widzisz, że poduszka stemplująca jest sucha, uzupełnij tusz.

Uzupełnianie tuszu w pieczątce

Gdy widzisz, że stawiane przez Ciebie stemple przestają być wyraźne, to znak, że prawdopodobnie należy uzupełnić tusz w automacie. Jest to bardzo prosta czynność. Sprawdź, jak robić to w przypadku różnych automatów.

Warto wiedzieć!

W zależności od producenta, jedno opakowanie tuszu może wystarczyć nawet na kilka tysięcy odbić.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.