Mogłoby się wydawać, że pieczątka to zwyczajny, biurowy przedmiot, z którym nie wiąże się żadna ciekawa historia. Nic bardziej mylnego! Pieczątki towarzyszą nam od setek lat i przeszły sporą ewolucję. W dawnych czasach używali ich głównie władcy i szlachetnie urodzeni – pieczęcie znajdowały się w sygnetach i były odciskane na laku. W kolejnych wiekach do powszechnego użycia weszły stemple drewniane, które zanurzano w tuszu i odciskano na papierze (do dzisiaj cieszą się one dość dużym zainteresowaniem, przede wszystkim ze względu na oryginalny wygląd). Obecnie najpopularniejszym rodzajem pieczątek są automaty samotuszujące. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne pieczątki flashowe. To właśnie im przyjrzymy się bliżej.

Czym są pieczątki flashowe?

Nazwa pieczątek flashowych pochodzi od techniki, jaka wykorzystywana jest do ich produkcji (słowo flashpochodzi z języka angielskiego i oznacza „błysk”). Polega ona na umieszczeniu mikroporowatej gumki w specjalnej maszynie błyskowej, która odbija na jej powierzchni treść stempla. Gumka poddawana jest naświetlaniu przez dość długi czas – nawet przez kilkanaście minut.

Stemple flashowe znaleźć można w wielu sklepach z pieczątkami online. Często określane są one jako „pieczątki pre-ink”, „pieczątki beztuszowe” czy po prostu „pieczątki samotuszujące”.

Zalety pieczątek flashowych

Najważniejszą zaletą technologii flashowej jest wysoka precyzja, z jaką tworzona jest powierzchnia odbicia – nośnik posiada wysoką rozdzielczość, aż 600 dpi. Dzięki temu metoda ta wykorzystywana jest między innymi do produkcji pieczątek z logo, które zawierają bardzo wiele szczegółów. Bez wątpienia docenią ją wszyscy, którym zależy na tym, by odbicia stawiane na papierze były wyraźne, czytelne, z widocznymi wszystkimi, nawet najmniejszymi elementami grafiki.

Drugą, nie mniej istotną, zaletą pieczątek flashowych, jest ich trwałość oraz wydajność. Jeden automat samotuszujący wyprodukowany w technologii błyskowej może wykonać nawet 50 000 odbić! Nie oznacza to jednak, że po wykonaniu tej liczby odbić pieczątkę należy wyrzucić. W żadnym wypadku! Wystarczy, że wymieniona zostanie poduszka tuszująca.

Ile kosztuje pieczątka flashowa?

Dość wygórowana cena to jedna z największych wad pieczątek flashowych. Automaty tego typu są średnio nawet o 70% droższe od pieczątek wykonanych laserowo. Czy ich zalety i wysoka jakość rekompensują aż tak dużą różnicę w cenie? Na to pytanie każdy użytkownik będzie musiał odpowiedzieć sobie sam.

Szukasz solidnego i niezawodnego stemple? Postaw np. na pieczątkę flashową o niewielkich wymiarach, która zmieści wszystkie przydatne informacje na płytce stemplującej o wymiarach 59 x 23 mm.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.