Suche stemple to rozwiązane, które z roku na roku zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Nic dziwnego! Sucha pieczęć jest niezwykle elegancka, stylowa i oryginalna. Wykorzystuje się ją na korespondencji firmowej, wizytówkach, drukowanych folderach i innych materiałach promocyjnych. Niezależnie jednak od tego, jakie zastosowanie dla niej znajdziesz, możesz być pewien, że zapadnie ona Twoim klientom w pamięć!

Czym jest sucha pieczęć?

Najprościej rzecz ujmując, suchy stempel to urządzenie, przy pomocy którego możesz odbić na papierze wybrany kształt bez użycia tuszu. Pieczątka działa na zasadzie odcisku, wytłaczając wybraną grafikę czy napis na wybranej przez Ciebie powierzchni. 

Co ciekawe, suche stemple wcale nie są współczesnym wynalazkiem. Pierwsze pieczęcie tego typu wynaleziono już… pięć tysięcy lat temu. Około 3000 roku przed naszą erą, w pobliżu basenu Morza Egejskiego wytwarzano pierwotne wersje suchych stempli – z kości słoniowej lub wybranych rodzajów kamieni. Ówcześni ludzie rzeźbili w nich ważne dla siebie symbole, przede wszystkim te związane z religią.

Współczesne suche stemple znacznie różnią się od swoich antycznych prototypów. Zasada ich działania pozostaje jednak ta sama. 

Jak działają suche stemple?

Pomimo wspólnej nazwy, suche pieczątki w niczym nie przypominają tych zwyczajnych biurowych gadżetów. Na pierwszy rzut oka suchy stempel zdecydowanie bardziej przywodzi na myśl biurowe urządzenia, takie jak dziurkacz czy zszywacz. Pomiędzy dwiema częściami stempla, które zaciska się, by wykonać odcisk, znajdują się dwie matryce. To na nich grawerowany jest wybrany wzór – logo firmy, napis czy grafika.

Aby wykonać odbicie, wystarczy włożyć papier pomiędzy matryce stempla, a następnie zacisnąć rączkę urządzenia.

Suchy stempel – zastosowanie 

Dokumenty i materiały, na których odbita została sucha pieczęć, sprawiają wrażenie bardzo eleganckich, ważnych i stylowych. Z tego powodu po tego typu pieczątki wykonuje się na zaproszeniach, oficjalnych listach, ofertach, wizytówkach, różnego rodzaju zaświadczeniach, dyplomach czy też certyfikatach. Specjalne rodzaje suchych stempli pozwalają na wykonywanie odbić nie tylko na papierze, ale także na innych materiałach, na przykład na skórze licowej.

Ponadto, sucha pieczęć często wykorzystywana jest jako ex libris, przy pomocy którego oznacza się książki należące do określonego księgozbioru, na przykład biblioteki. 

Co ważne, korzystanie z suchego stempla jest bardzo łatwe i intuicyjne. Większość modeli wyposażona jest w tzw. pozycjoner, dzięki któremu możesz dokładnie zaplanować, w którym miejscu wykonasz odbicie. 


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.